Lekcja okolicznościowa Halloween Slideshow

Halloween (All Hallows Eve - wigilia Wszystkich Świętych) - to święto obchodzone w przeddzień Wszystkich Świętych, czyli 31 października. Choć dziś zwyczaj ten jest okazją do maskarady i zabawy 2 tysiące lat temu był on traktowany śmiertelnie poważnie.
Tradycja Halloween sięga 2 tysięcy lat i wywodzi się od starożytnych Celtów (dzisiejsze tereny Anglii, Walii, Szkocji, Irlandii). Ludy te wierzyły, że w wigilię Wszystkich Świętych duchy zmarłych wracają na ziemię i próbują wejść w ciała ludzi. Aby odstraszyć złe duchy Celtowie palili ogniska, przywdziewali upiorne stroje, przywdziewali maski i hałasowali wokół ognia. W sieni zostawiano też pokarm dla wygłodniałych dusz lub w innej wersji - dla wędrownych druidów. Ślady tych wierzeń do dziś zachowały się w Szkocji oraz w Irlandii, gdzie 31 października jest świętem narodowym.
W Polsce Halloween zyskało popularność dopiero w latach 90. Jego rodzimą odmianą były staropolskie dziady.
Skąd wzięło się przekonanie, że Halloween wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych? Do Ameryki święto Halloween przybyło wraz z irlandzkimi imigrantami dopiero w XIX wieku. Tam przybrało formę bardziej symboliczną. W wigilię Wszystkich Świętych amerykanie przebierali się zwyczajem Celtów w straszliwe stroje i maski urządzając gromadne pochody ulicami miasta. To właśnie amerykańska odmiana Halloween z całą maskaradą, strojami i zabawą została zaszczepiona w zachodniej Europie dopiero w drugiej połowie XX wieku.
Zdaje się, że Halloween znalazło swoje stałe miejsce w kalendarzu świąt, których nie można przegapić. Dziś zwyczaj ten wiąże się przede wszystkim z dobrą zabawą, konkursami i prześciganiem się w pomysłowości. Recepta na udane Halloween jest jedna: dobre zabawy i pomysły na wieczór strachów!
Dzieci z klasy II A i II C mogły doświadczyć tej zabawy na jednej z lekcji języka angielskiego. Zabawy w których brały udział to:
- zabawa w chwytanie jabłek,
- mumia,
- zabawy rysunkowe,
- lampion z dyni.
Dzieci nie tylko świetnie się bawiły, ale poznały także zwyczaje państw anglojęzycznych.
Celem tej lekcji było także pokazanie dzieciom, że każdy kraj ma swoje zwyczaje i tradycje, które warto poznawać, by uczyć się wzajemnej tolerancji.

Katarzyna Knebel
Karolina Sobierajska.

DSC01546
DSC01552
DSC01553
DSC01557
DSC01565
DSC01567
DSC01568
DSC01573
DSC01576
DSC01545

Całkowita ilość zdjęć: 10 | Ostatnia aktualizacja: 30.10.11 18:14 | Wygenerowane przez JAlbum & Chameleon | Pomoc